Dövme Silme

Dövme (tatuaj), bir takım kalıcı boyaların deri içine verilmesi ile yapılan bir vücut süsleme sanatıdır. Bu işlerin, dövme sanatını meslek edinmiş kişilerce profesyonel olarak yapılabildiği gibi amatörce, sağlıklı olmayan bir takım boyar maddelerin iğneyle deriye işlenmesi yoluyla da yapılabilmektedir.

Vücuduna dövme yaptıran kişiler, bir süre sonra farklı nedenlerle bunları sildirmek isteyebiliyorlar. Günümüzde kalıcı dövmeleri iz bırakmadan tamamen çıkarabilmek için kullanılan en etkin yöntem Q-Switch lazerlerdir Bu lazerlerin sahip olduğu ışık dalga boyu; dövmeyi oluşturan boyalar tarafından emilir ve bu boyalar vücudun yok edebileceği kadar küçük parçalara bölünür. Parçalanan boyalar zaman içerisinde vücut tarafından emilip yok edilir.

Bilindiği gibi dövme yapımında çok farklı renkler kullanılmaktadır. Renk çeşitliliği dövmenin görsel güzelliğini arttırmakla birlikte. Dövmenin silinmesi sırasında da önem taşır. Tek tip lazerle tüm renkleri silmek mümkün değildir.

En sık kullanılan siyah-koyu gri, koyu mavi ve yeşil renkler 1064 nrn dalga boyuna daha hassas iken; kırmızı ve turuncu renkler 532 nm; açık mavi renkler 585 nm, mor ve açık yeşil renkler ise 650 nm.ye hassastır. Dövme renklerinin çeşitliliğine göre gereken lazer çeşidi de artmaktadır. Bu nedenlerle, her tip dövmenin silinebilmesi için birden fazla lazer gerekmektedir. Dövmenizi sildirmeden önce sizin dövmenize uygun lazer çeşitliliğinin olup olmadığını mutlaka öğrenin. Lazerle silinemeyen tek renk beyazdır, beyaz renk lazer ışığından etkilenmez. Bu nedenle dövme yaptırırken beyaz renk seçimi öncesinde iyi düşünmek gerekir.