Dolgu

Yüzümüzde yaşla birlikte bir takım statik, yani durağan çizgiler oluşur. Bunların en tipik olanı, burun kenarlarından aşağı doğru inen, nazolabial çizgilerdir. Bunun dışında, yanaklarda, üst dudakta oluşan dikey çizgiler, derin kaş arası çizgileri, ağız yanlarında oluşan çizgiler, yanaklardaki ve elmacık kemikleri bölgesinde çökmeler de yüzün yaşlı görünümüne katkıda bulunur.

Dolgu maddeleri, vücudumuzda doğal olarak bulunan, hyaluronik asit adlı maddenin laboratuvar ortamında üretilip steril olarak enjektörlere yerleştirilmiş halidir. Bu dolgu maddeleri, ihtiyaç duyulan yerlere uygun derinliklerde enjekte edilerek çizgilerde ya da çökük alanlarda düzelme sağlanır.

Dolgu maddesi olarak kullanılan birçok ürün ve marka vardır. Bunların içinden, özellikle onaylı ve kaliteli ürünler seçilip kullanıldığında problem yaşanmaz. Günümüzde kullanılan dolgu maddelerinin büyük kısmı vücut tarafından emilen tiptedir. Genellikle, 12 ay içerisinde uygulanan dolgu maddesinin bir kısmı emilir. Gerektiğinde tekrar uygulanması mümkündür.