Botoks

Botulinum toksin, C.botulinum isimli bakteriden üretilip, ilaç olarak kullanılmak üzere seyreltilmiş bir proteindir. Halk arasında söylendiği gibi yılan zehiri değildir, ilgisi yoktur. Tıpta birçok alanda kullanılmaktadır; bunların arasında spastik kas tedavisi, şaşılık tedavisi, migren sayılabilir.

Estetik amaçlı en sık kullanım amacı kırışıklık ve terleme tedavisidir Özellikle yüzün üst yarısında mimik hareketlere bağlı olarak gelişen göz kenarları, alın, kaş arası ve üst dudak çizgilerinin tedavisinde başarıyla kullanılır. Bu bölgelerde, kırışıklığa neden olan mimik kasların fonksiyonu zayıflatılarak, çizgilerde gevşeme sağlanır. Uzman ve deneyimli ellerde yapıldığında görünüm doğal olur. Korkulduğu gibi maske yüz ortaya çıkmaz, problem yaşanma ihtimali çok zayıftır.

Etkisi geçici olup, yaklaşık 6 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarda bu etki süresi giderek uzar. Etki bittiği zaman kişi eski haline döner, daha kötü bir görünüme kavuşmaz.

En sık kullanım alanlarından biri de terleme tedavisidir. Özellikle hastaları yaz ve kış aylarında rahatsız eden koltukaltı terlemelerinin tedavisinde çok başarılıdır. Terleme tedavisindeki etki süresi kırışıklık tedavisine göre daha uzundur, ortalama 9 ay sürer.